Závislost na IT. Povede k odpovědnosti?
Představit si dnešní svět bez informačních technologií je již téměř nereálné. Kdo si zkusí jeden den bez chytrého telefonu? A digitalizace stále pokračuje. Před několika lety se uvádělo, že každou minutu se na serverech ukládá zhruba 1500 gigabajtů dat. S nárůstem výpočetního výkonu a množstvím dostupných dat je dnes žhavým tématem umělá inteligence. Ztráta chytrého telefonu je obrovská příležitost si uvědomit, jak moc jsme na informačních technologiích už závislí. A to jsme teprve na počátku! Tato závislost může být nebezpečná a je nutné si to uvědomit a začít přemýšlet o odpovědném přístupu k IT. Co ale konkrétně znamená odpovědný přístup k IT?
Přednášející
Jakub Křoustek
GenJakub pracuje ve společnosti Gen (dříve Avast a AVG) od roku 2011. V současnosti působí jako Malware Research Director v divizi Threat Labs a vede tým, který se zaměřuje na objevování a blokování nových kybernetických hrozeb v jejich uživatelské bázi čítající více než 435 milionů uživatelů. Rád předává své znalosti ostatním, ať už na konferencích či přednáškách. Naopak nesnáší ransomware. Své studium na VUT FIT zakončil v roce 2015 titulem PhD.
Luděk Bednarz
SAPLuděk vystudoval informatiku a aplikovanou informatiku na Ostravské univerzitě. V SAP začal působit jako software developer v roce 2001. Luďkovou doménou je nyní především oblast security. Kromě zodpovědnosti za tvorbu bezpečného softwaru Luděk vede workshopy na IT bezpečnost, konzultuje nálezy v automatických skenovacích nástrojích a řeší security případy.
Marek Řehulka
Gina SoftwareMarek vystudoval obor Informační systémy na FIT VUT a po desetileté praxi software inženýra nastoupil jako CTO do společnosti GINA Software, která pomáhá nejen záchranným složkám s navigací v obtížném terénu a koordinací zásahů. Marek se zaměřuje na kvalitu a efektivitu softwarových řešení, jejich architektury a související procesy, automatizaci, user-centered design, leadership, inovace a hledání příležitostí. Říká, že chtěl vždy vytvářet lepší svět pomocí technologií, a to se mu konečně splnilo.
Martin Doleček
SeznamMartin do Seznamu nastoupil v roce 2006 jako administrátor serverů a od roku 2009 byl manažer provozního oddělení zodpovědný za technické fungování Seznamu. Nyní se naplno věnuje vedení samostatného oddělení informační bezpečnosti. Mimo práci propadl jachtingu, meteorologii a nautice.
Miroslav Matoušek
HoneywellMiroslav nyní vede projekt NEWBORN, jehož cílem je technologický demonstrátor leteckého pohonného systému energie generované vodíkovým palivovým článkem. V minulosti vedl týmy zabývající moderními koncepty interkce mezi pilotem a avionikou (multimodální interakce, sledování bdělosti pilota, asistenční a systémy a systémy na podporu rozhodování).
Pavel Pitner
Thermo Fisher Scientific BrnoJsem absolventem Fakulty informatiky na Masarykově univerzitě a od té doby se pohybuji v prostředí softwarového vývoje. Zpočátku jako programátor a softwarový architekt, mnoho posledních let pak jako vedoucí vývoje. V současnosti se věnuji bezpečnosti softwaru produktů naší společnosti. Rád kombinuji technickou práci s prací s lidmi – jejich rozvojem, vytvářením efektivních týmů a podporou spolupráce.
Vojtěch Filip
TESCAN BrnoVojtěch Filip působí ve společnosti TESCAN od roku 2000, přičemž od roku 2006 vede tým vývoje software SEM a FIB-SEM elektronových mikroskopů. Vývojové projekty, které v rámci oddělení řeší, se zaměřují na software obsahující komponenty pro řízení elektroniky, datový backend, výpočetní modely i uživatelské rozhraní. Nedílnou součástí jsou i aplikační moduly pro pokročilé mikroskopické techniky, například obrábění vzorků v nanoměřítku, spektrometrie či sestavování 3D modelů.