Business Analyst: hrdina nebo dinosaurus?

Místnost E105 16:45 - 17:05

V procesu tvorby softwarového řešení je business analýza potřeb a požadavků zákazníka i uživatelů nepostradatelným prvním článkem. Pomáhá zefektivnit vývojový proces tak, aby zákazník dostal co nejdříve to, co podle jeho mínění přinese největší přidanou hodnotu pro jeho podnikání. Business analytik je parter, se kterým zákazník konzultuje své požadavky a vývojáři svá řešení. Je funkční spojkou mezi business stakeholdery a technickými týmy, aby společně naplinili očekávání zákazníka. V rámci přednášky se podíváme na to, jakým způsobem je business analýza zařazena do celkového live-cycle vývoje softwaru, jak jí propojit s agilními metodikami vývoje, i jak to dopadá bez business analýzy. Zamyslíme se, zda je pozice business analytika v dnešní době stále potřebná a žádaná, nebo ji už s přehledem nahradí umělá inteligence.

David Hloušek

David absolvoval v roce 1998 na VUT v Brně obor Silnoproudá elektronika a elektrotechnika. Vystudovanému oboru se však pracovně nevěnoval, protože jeho pozornost upoutalo IT a jeho nově vznikající možnosti. Začal tedy pracovat v ABB jako vývojář, později jako člen mezinárodního týmu na pozici analytik globálních procesů a aplikací měl na starost analýzu, optimalizaci a implementaci aplikací u zákazníků v desítkách zemí. V roce 2017 přesedlal do rodinné firmy jako vedoucí výroby, zároveň si však nechal svou analytickou roli, která byla velkým přínosem pro implementaci mnoha automatizovaných řešení v podniku. V současnosti David pracuje v Artinu jako business analytik. Díky svým unikátním zkušenostem na mezinárodní pozici analytika spolu se zkušenosti z byznysového prostředí, umí David naslouchat zákazníkům, dokáže zjistit jejich potřeby a efektivně je transformovat do funkčních systémů, se kterými může jejich business dál růst.

Petra Radkovičová

Business Analytička s více než desetiletou praxí v navrhování a integraci IT řešení v rozmanitých oblastech, včetně OTT, bankovnictví a zdravotnictví. Mezi její hlavní kompetence patří analýza pomocí modelovacích jazyků UML a ArchiMate a nástrojů Postman a Enterprise Architect. Mluví ale také jazykem vývojářů a zaměřuje se především na poskytování co nejvyšší přidané hodnoty řešení, zajištění udržitelnosti systému, jeho opakované použitelnosti a budoucí rozšiřitelnosti. Petřiným posláním je pomáhat najít optimální řešení pro IT projekty a produkty s využitím svého know-how a zkušeností v oblasti streamování videa, bankovnictví a spotřebitelských úvěrů.